Schreiter w budowie

Schreiter w budowie to trzecia odsłona cyklu “W budowie”, tym razem tworzona przez Pracownię i Muzeum Witrażu we współpracy z profesorem Johannesem Schreiterem, wybitnym niemieckim artystą witrażowym, który, zainspirowany pomysłem, ofiarował Muzeum Witrażu swój projekt.

Projekt ten jest równocześnie zalążkiem kolekcji szkła współczesnego Muzeum Witrażu, jedynego w Europie i świecie zasobu dzieł autorstwa najwybitniejszych, współczesnych artystów tej dziedziny. 

Po zgromadzeniu unikatowej kolekcji witraży młodopolskich, z dwoma arcydziełami Wyspiańskiego: “Apollo” i “Polonia”, kolejnym celem naszej instytucji jest stworzenie kolekcji szkła współczesnego, prezentującej nowoczesne, świeckie obiekty muzealne – efekty współpracy z artystami tworzącymi obecnie. 

Profesor Johannes Schreiter to jeden z najważniejszych współczesnych artystów europejskich pracujących ze szkłem. W ciągu swojej niemal siedemdziesięcioletniej kariery zdobył międzynarodową sławę i zrealizował setki witraży w Niemczech, Francji, Anglii, Walii, Szwecji, Izraelu i USA. Jest on ikoną współczesnego szkła artystycznego – a zatem idealnym kandydatem do zainicjowania nowej kolekcji.

Sam prof. Schreiter z entuzjazm odniósł się do naszego pomysłu i wybrał projekt do realizacji: miał on być pierwotnie  przeznaczony do kaplicy elektorskiej przy katedrze koronacyjnej we Frankfurcie, jednak zmieniła się koncepcja wystroju jej wnętrza i projekt ten nie został  nigdy wcześniej wykonany w szkle.

11 stycznia 2019 r. we Frankfurcie odbyło się jego spotkanie z dyrektorem Muzeum Witrażu, Piotrem Ostrowskim, podpisanie umowy o współpracy i przekazanie projektu witraża do realizacji.

W efekcie współpracy, w naszej pracowni powstaje obecnie oryginalny witraż wykonany wg projektu Johannesa Schreitera, według tradycyjnej sztuki witrażowej oraz autorskich technik zarówno Schreitera, jak i Ostrowskiego. Będzie to wyjątkowe dzieło łączące współczesność z tradycją, a także polski i niemiecki krąg artystyczno-kulturowy.

Ukończony witraż stanie się częścią naszej kolekcji szkła współczesnego i będzie eksponowany w Muzeum Witrażu. Zanim to nastąpi, każdy etap pracy nad projektem będzie odbywał się na żywo na oczach gości odwiedzających naszą Pracownię.

Powstawaniu dzieła towarzyszą warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne dla młodzieży inspirowane współczesną sztuką witrażową i twórczością artysty.

Projekt “Schreiter w budowie” został objęty honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Godziny otwarcia

Muzeum Witrażu jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 11:30-18.00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne i państwowe. Bilety można kupić przez internetowy system rezerwacji lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 i 17:30. Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979, info@muzeumwitrazu.pl

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© Muzeum Witrażu, 2021

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab