Schreiter w budowie

Schreiter w budowie to trzecia odsłona cyklu “W budowie”, tym razem tworzona przez Pracownię i Muzeum Witrażu we współpracy z profesorem Johannesem Schreiterem, wybitnym niemieckim artystą witrażowym, który, zainspirowany pomysłem, ofiarował Muzeum Witrażu swój projekt.

Projekt ten jest równocześnie zalążkiem kolekcji szkła współczesnego Muzeum Witrażu, jedynego w Europie i świecie zasobu dzieł autorstwa najwybitniejszych, współczesnych artystów tej dziedziny. 

Po zgromadzeniu unikatowej kolekcji witraży młodopolskich, z dwoma arcydziełami Wyspiańskiego: “Apollo” i “Polonia”, kolejnym celem naszej instytucji jest stworzenie kolekcji szkła współczesnego, prezentującej nowoczesne, świeckie obiekty muzealne – efekty współpracy z artystami tworzącymi obecnie. 

Profesor Johannes Schreiter to jeden z najważniejszych współczesnych artystów europejskich pracujących ze szkłem. W ciągu swojej niemal siedemdziesięcioletniej kariery zdobył międzynarodową sławę i zrealizował setki witraży w Niemczech, Francji, Anglii, Walii, Szwecji, Izraelu i USA. Jest on ikoną współczesnego szkła artystycznego – a zatem idealnym kandydatem do zainicjowania nowej kolekcji.

Sam prof. Schreiter z entuzjazm odniósł się do naszego pomysłu i wybrał projekt do realizacji: miał on być pierwotnie  przeznaczony do kaplicy elektorskiej przy katedrze koronacyjnej we Frankfurcie, jednak zmieniła się koncepcja wystroju jej wnętrza i projekt ten nie został  nigdy wcześniej wykonany w szkle.

11 stycznia 2019 r. we Frankfurcie odbyło się jego spotkanie z dyrektorem Muzeum Witrażu, Piotrem Ostrowskim, podpisanie umowy o współpracy i przekazanie projektu witraża do realizacji.

W efekcie współpracy, w naszej pracowni powstaje obecnie oryginalny witraż wykonany wg projektu Johannesa Schreitera, według tradycyjnej sztuki witrażowej oraz autorskich technik zarówno Schreitera, jak i Ostrowskiego. Będzie to wyjątkowe dzieło łączące współczesność z tradycją, a także polski i niemiecki krąg artystyczno-kulturowy.

Ukończony witraż stanie się częścią naszej kolekcji szkła współczesnego i będzie eksponowany w Muzeum Witrażu. Zanim to nastąpi, każdy etap pracy nad projektem będzie odbywał się na żywo na oczach gości odwiedzających naszą Pracownię.

Powstawaniu dzieła towarzyszą warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne dla młodzieży inspirowane współczesną sztuką witrażową i twórczością artysty.

Projekt “Schreiter w budowie” został objęty honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Godziny otwarcia

Pracownia i Muzeum Witrażu są czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach: 11:30-13:30 i 14:30-16:30, w soboty 10:00 - 17:00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne oraz państwowe. Bilety wstępu można kupić przez internetowy system rezerwacji zwiedzania lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30 i 15:30, w soboty dodatkowo o 13:30 i 16:30, a o 10:00 dla dzieci (konieczna rezerwacja). Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00 i 15:00. Zwiedzanie w języku ukraińskim w każdą sobotę o 14:30. Grupy zorganizowane (od 10 osób) mogą rezerwować zwiedzanie również w innych godzinach - zapraszamy do rezerwacji e-mailowej lub telefonicznej.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979 (odbieramy od wtorku do soboty 10:00 - 17:00), info@muzeumwitrazu.pl; konto bankowe: 63 1240 4533 1111 0010 2172 0283 (Bank Pekao SA)

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© 2004-2024

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab