Wyjazdowe

Young Poland: An Arts and Crafts Movement
(Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł)


9 października 2021 – 30 stycznia 2022
William Morris Gallery, Londyn

We wrześniu 2021 roku witraż Apollo. System Kopernika projektu Stanisława Wyspiańskiego wyruszył do Londynu, aby wziąć udział w wystawie organizowanej przez londyńską William Morris Gallery. To pierwsza tej rangi prezentacja dziedzictwa epoki Młodej Polski poza granicami kraju. Co więcej, dzieło zrealizowane w ramach projektu Apollo w budowie przez Piotra Ostrowskiego z zespołem zostało jednym z centralnych obiektów wystawy, stając się tym samym reprezentacją całego pokolenia polskich twórców zwracających się ku modernizmowi oraz sięgających do średniowiecznych i ludowych tradycji rzemieślniczych.

Młoda Polska była odpowiedzią na podobne tendencje pojawiające się w całej Europie, a zwłaszcza na angielski ruch Arts and Crafts. Wzywał on do zmiany sposobu patrzenia na sztukę dekoracyjną, przywracając popularność wielu dziedzinom rzemiosła, wśród których znalazło się również witrażownictwo. Wystawa Young Poland skupia się w dużej mierze na Stanisławie Wyspiańskim, porównując go do jednej z najważniejszych figur ówczesnej brytyjskiej sceny artystycznej – Williama Morrisa. Obaj artyści podzielali silne przekonanie o równości sztuk pięknych i użytkowych oraz często odwoływali się do natury i historii.

Apollo. System Kopernika jest jednym z najsłynniejszych projektów witrażowych Wyspiańskiego, a przy tym jedynym o tematyce świeckiej. Wykonany na zamówienie Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, stanowi ilustrację teorii słynnego astronoma – grecki bóg symbolizujący Słońce przedstawiony został w centrum obrazu, a wizerunki planet umieszczone są wokół na orbitach. Niestety, witraż uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Dlatego właśnie wybraliśmy to dzieło jako nasz pierwszy projekt cyklu W budowie, mającego na celu stworzenie największej w Polsce kolekcji sztuki witrażowej. Dzięki zachowanemu w Muzeum Narodowym oryginałowi projektu powstał witraż wiernie oddający projekt Wyspiańskiego, który na co dzień oglądać można na stałej ekspozycji Muzeum Witrażu. Projekt Apollo w budowie został również nagrodzony wyróżnieniem w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017. To pierwsza w historii konkursu nagroda dla muzeum prywatnego.

Godziny otwarcia

Muzeum Witrażu jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 11:30-18.00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne i państwowe. Bilety można kupić przez internetowy system rezerwacji lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 i 17:30. Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979, info@muzeumwitrazu.pl

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© Muzeum Witrażu, 2021

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab