Wyjazdowe

Young Poland: An Arts and Crafts Movement
(Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł)


9 października 2021 – 30 stycznia 2022
William Morris Gallery, Londyn

We wrześniu 2021 roku witraż Apollo. System Kopernika projektu Stanisława Wyspiańskiego wyruszył do Londynu, aby wziąć udział w wystawie organizowanej przez londyńską William Morris Gallery. To pierwsza tej rangi prezentacja dziedzictwa epoki Młodej Polski poza granicami kraju. Co więcej, dzieło zrealizowane w ramach projektu Apollo w budowie przez Piotra Ostrowskiego z zespołem zostało jednym z centralnych obiektów wystawy, stając się tym samym reprezentacją całego pokolenia polskich twórców zwracających się ku modernizmowi oraz sięgających do średniowiecznych i ludowych tradycji rzemieślniczych.

Młoda Polska była odpowiedzią na podobne tendencje pojawiające się w całej Europie, a zwłaszcza na angielski ruch Arts and Crafts. Wzywał on do zmiany sposobu patrzenia na sztukę dekoracyjną, przywracając popularność wielu dziedzinom rzemiosła, wśród których znalazło się również witrażownictwo. Wystawa Young Poland skupia się w dużej mierze na Stanisławie Wyspiańskim, porównując go do jednej z najważniejszych figur ówczesnej brytyjskiej sceny artystycznej – Williama Morrisa. Obaj artyści podzielali silne przekonanie o równości sztuk pięknych i użytkowych oraz często odwoływali się do natury i historii.

Apollo. System Kopernika jest jednym z najsłynniejszych projektów witrażowych Wyspiańskiego, a przy tym jedynym o tematyce świeckiej. Wykonany na zamówienie Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, stanowi ilustrację teorii słynnego astronoma – grecki bóg symbolizujący Słońce przedstawiony został w centrum obrazu, a wizerunki planet umieszczone są wokół na orbitach. Niestety, witraż uległ niemal całkowitemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. Dlatego właśnie wybraliśmy to dzieło jako nasz pierwszy projekt cyklu W budowie, mającego na celu stworzenie największej w Polsce kolekcji sztuki witrażowej. Dzięki zachowanemu w Muzeum Narodowym oryginałowi projektu powstał witraż wiernie oddający projekt Wyspiańskiego, który na co dzień oglądać można na stałej ekspozycji Muzeum Witrażu. Projekt Apollo w budowie został również nagrodzony wyróżnieniem w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Sybilla 2017. To pierwsza w historii konkursu nagroda dla muzeum prywatnego.

Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji

23 – 31 października 2021

Fortezza da Basso, Florencja

Dyrektor Artystyczny Muzeum Witrażu, Piotr Ostrowski został zaproszony do udziału w tegorocznej, XIII edycji Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji. Jest to jeden z najważniejszych przeglądów sztuki współczesnej w Europie, odbywa się co dwa lata od 1997 roku. 
Temat tegorocznej edycji, Odwieczna Kobiecość. Odwieczna Zmiana, nawiązuje do wielowątkowego uniwersum kobiecości. 

Ostrowski prezentuje wykonaną specjalnie na Biennale szklaną instalację pt. Lux et Umbra, inspirowaną Nagrobkiem Medyceuszy Michała Anioła, który wyobraził tam mężczyznę i kobietę jako Dzień i Noc. 
“Dzień, czyli światło. Noc, czyli mrok”, jak opisuje Ostrowski. Nie da się rozdzielić światła i mroku, podobnie jak nie da się rozdzielić męskości i kobiecości. Jedno z drugim się łączy i z niego wynika. Światło objawia się poprzez kontrast z mrokiem i nie byłoby mroku bez światła. 

Światło, budujące strukturę całego obiektu i przeszywające go, wchodzi w relację z wieloma warstwami szkieł – obrazów, które, stopniowo zagęszczając się, przysłaniają światło, zmierzając w końcu do mroku. 
Obiekt został tak skonstruowany, aby odbiorca mógł przemieszczać się wokół, zaglądając pomiędzy poszczególne warstwy – obrazy, jednak nie mogąc ich obejrzeć osobno, a zawsze jako sumującą się całość lub jej część.

Godziny otwarcia

Pracownia i Muzeum Witrażu są czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach: 11:30-13:30 i 14:30-16:30, w soboty 10:00 - 17:00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne oraz państwowe. Bilety wstępu można kupić przez internetowy system rezerwacji zwiedzania lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30 i 15:30, w soboty dodatkowo o 13:30 i 16:30, a o 10:00 dla dzieci (konieczna rezerwacja). Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00 i 15:00. Zwiedzanie w języku ukraińskim w każdą sobotę o 14:30. Grupy zorganizowane (od 10 osób) mogą rezerwować zwiedzanie również w innych godzinach - zapraszamy do rezerwacji e-mailowej lub telefonicznej.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979 (odbieramy od wtorku do soboty 10:00 - 17:00), info@muzeumwitrazu.pl; konto bankowe: 63 1240 4533 1111 0010 2172 0283 (Bank Pekao SA)

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© 2004-2024

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab