Wystawa stała

Galeria Młodopolskich Mistrzów Witrażu 

Wystawa stała, odrestaurowana i unowocześniona w 2020 r., prezentuje dzieła zaprojektowane przez czterech wybitnych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stefana Matejki i Wojciecha Jastrzębowskiego.

Wszyscy związani byli z naszą Pracownią i realizowali tutaj swoje projekty, często nawiązując wieloletnią współpracę. Relacja między pracownią i projektantem to kluczowy aspekt procesu powstawania witraża. Wizja projektanta nakreśla wygląd dzieła, a zespół doświadczonych artystów i rzemieślników gwarantuje wcielenie tej wizji w życie. Za każdym z eksponowanych dzieł stoi wyjątkowa historia, a wszystkie razem tworzą opowieść o polskiej sztuce witrażowej z początku XX wieku, która była wtedy w pełnym rozkwicie. Cechą, która łączy i najlepiej odzwierciedla twórczość powyższej czwórki jest wszechstronność. Choć Wyspiański pozostaje niedoścignionym wzorem w mnogości i różnorodności dziedzin to pozostali także mogą się pochwalić niemałym dorobkiem artystycznym. Wszyscy artyści byli związani z Krakowem, tutaj kształcili się i rozwijali swoje talenty, jednak pomimo podobnego wykształcenia i wspólnego środowiska ich styl ewoluował w bardzo różne strony.  

Dzieła projektu Mehoffera, Matejki i Jastrzębowskiego zostały wykonane w naszej pracowni w I połowie XX wieku, pod osobistym nadzorem artystów. Natomiast witraże wg projektu Wyspiańskiego zostały wykonane w latach 2016-2019 przez Piotra Ostrowskiego, dyrektora artystycznego pracowni, w ramach stworzonego przy niego cyklu „W budowie”.

Godziny otwarcia

Muzeum Witrażu jest czynne od wtorku do soboty w godzinach 11:30-18.00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne i państwowe. Bilety można kupić przez internetowy system rezerwacji lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 i 17:30. Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979, info@muzeumwitrazu.pl

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© Muzeum Witrażu, 2021

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab