Cała w kwiatach. Krakowska Szkoła Witrażu

Pod koniec XIX wieku krakowscy artyści wyszli ze szkicownikami na podmiejskie łąki. Brodzili wśród wysokich po kolana traw, a wieczorami przynosili do domów naręcza polnych roślin. Cieszyli ich widokiem oczy, ale i pieczołowicie studiowali ich wygląd, zapełniając szkicowniki rysunkami.

Artyści szkicowali kwiaty i zioła z niemalże botaniczną precyzją po to, by móc później po swojemu je przerabia. Kwiaty w tym okresie znalazły ważne miejsce w każdej chyba dziedzinie sztuki i rzemiosła – malarstwie, architekturze, ilustracji, typografii. Zawładnęły także tworzonymi na początku XX wieku wirażami, stając się jedną z najwyraźniejszych cech wyodrębniającej się wówczas Krakowskiej Szkoły Witrażu. 

Projektanci witrażów, częściowo w powodu ograniczeń technicznych wynikających z natury tego medium, uzyskali efekty zredukowane do jednolitych plam koloru i mistrzowsko prowadzonych linii. To właśnie linie, plamy i kwiaty są głównymi bohaterkami wystawy.

Linie. Giętkie, faliste. Żywe, dające wrażenie ruchu, wzięte prosto z natury. Być może linia stanowiła najważniejszy rys Krakowskiej Szkoły Witrażu, bliska linii secesyjnej – podobnie ekspresyjna i wrażliwa, nie dająca się ująć matematycznym formułom.

W przypadku witraży jednak, ta pełna życia i nieokiełznana linia musiała ugiąć się pod jednym ograniczeniem formalnym – jej szerokość, wyznaczona szerokością ołowiu łączącego szkła, pozostawała niezmienna, podczas gdy secesyjna linia w rysunku czy architekturze zwęża się i rozszerza bez ograniczeń.

Wystawa omawia wybrane witraże stworzone w nurcie Krakowskiej Szkoły Witrażu, mieszczące się w kilku lokalizacjach: w kościele Franciszkanów, oraz kamienicach, między innymi na ulicy Staszica, Straszewskiego czy Sarego.

Siedzę dniami całymi na Bielanach, rysując rośliny […] i dostrzegam, co to za świat olbrzymi” – pisze Wyspiański do Rydla w 1896 roku. Innym razem znów: “Jest to cały świat lśniący, tęczowy, dziwny – chcę się wżyć w niego. Jakie tam cuda!

Godziny otwarcia

Pracownia i Muzeum Witrażu są czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach: 11:30-13:30 i 14:30-16:30, w soboty 10:00 - 17:00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne oraz państwowe. Bilety wstępu można kupić przez internetowy system rezerwacji zwiedzania lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30 i 15:30, w soboty dodatkowo o 13:30 i 16:30, a o 10:00 dla dzieci (konieczna rezerwacja). Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00 i 15:00. Zwiedzanie w języku ukraińskim w każdą sobotę o 14:30. Grupy zorganizowane (od 10 osób) mogą rezerwować zwiedzanie również w innych godzinach - zapraszamy do rezerwacji e-mailowej lub telefonicznej.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979 (odbieramy od wtorku do soboty 10:00 - 17:00), info@muzeumwitrazu.pl; konto bankowe: 63 1240 4533 1111 0010 2172 0283 (Bank Pekao SA)

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© 2004-2024

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab