Lekcje muzealne dla szkół ponadpodstawowych

Nasza propozycja dla młodzieży w wieku 14-19 lat to lekcje muzealne, które obejmują zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu z przewodnikiem oraz interaktywny wykład na wybrany temat. Uczestnicy zwiedzają funkcjonującą pracownię, oglądają witrażystów przy pracy poznając cały proces tworzenia, a na koniec wędrują na wystawę stałą Muzeum.

Lekcja odbywa się w zaciemnionych salach muzealnej kawiarni i składa się z filmów, zagadek, faktów znanych i nieznanych. Nasze zajęcia są idealnym uzupełnieniem programu realizowanego w ramach plastyki, historii oraz języka polskiego.

Czas trwania1,5 – 2 godz.
Liczba uczestników15-60
Cena35 zł – od ucznia (opiekunowie bezpłatnie)
UwagiGrupy mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem (bez prezentacji) w cenie 25 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie).

Zapraszamy do rezerwacji e-mailowych: info@muzeumwitrazu.pl lub telefonicznych: 512 937979


Tematy lekcji do wyboru:

Stanisław Wyspiański – „Najjaśniejsza gwiazda Młodej Polski”

Malarz, dramaturg, poeta, scenograf. Geniusz i artysta totalny, obok Norwida nazywany czwartym wieszczem. Pod romantyczną legendą Wyspiańskiego kryje się jednak żywy człowiek: kochający i nienawidzący, pełen lęków i nadziei. Podczas lekcji muzealnej przyjrzymy się Stanisławowi Wyspiańskiemu od prywatnej strony. Pochylimy się nad jego relacją z rodziną i bliskimi, prześledzimy jego zainteresowania i inspiracje. Jak rówieśnicy postrzegali Wyspiańskiego w czasach szkolnych? Dlaczego ulubioną techniką artysty były pastele? Co władze kościelne zabroniły mu namalować w kościele oo. Franciszkanów? Postaramy się rzucić światło na mniej znane oblicze Wyspiańskiego.


Młodopolskie Herstory
Jadwiga Mehofferowa, Irena Solska, Olga Boznańska, Izabela Żeleńska. Pomimo talentów i osiągnięć wymienionych kobiet od nich samych lepiej znamy otaczających ich mężczyzn: portrecistów, mężów, kochanków czy współpracowników. Każda z nich musiała zdecydować o odrzuceniu bądź przyjęciu narzucanej im społeczeństwo roli. Każda była niezwykle uzdolniona w swojej dziedzinie – malarstwie, teatrze, czy rzemiośle. W trakcie naszych zajęć oddamy głos zapomnianym kobietom okresu fin de siècle.

Sztuka Młodej Polski
Ta niezwykła epoka odcisnęła niezaprzeczalne piętno na polskiej kulturze. To wtedy działali tak słynni twórcy jak Wyspiański, Mehoffer, Chełmoński czy Malczewski. Powstały jedne z najistotniejszych tekstów kultury. Ten okres pozostawił również materialne ślady w tkance miejskiej Krakowa- podpowiemy, gdzie można wybrać się na poszukiwanie młodopolskich artefaktów.

Historia Witrażu 

Kiedy i jak wynaleziono szkło? Do czego używano go w starożytności? Gdzie znajdują się najstarsze znane witraże? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w ramach naszej lekcji. Warto zapoznać się z bogatą historia i tradycją rzemiosła witrażowego, szczególnie, że zainteresowanie tym medium powraca, co widać na przykładach twórczości kilku wybitnych współczesnych artystów. 

Godziny otwarcia

Pracownia i Muzeum Witrażu są czynne dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach: 11:30-13:30 i 14:30-16:30, w soboty 10:00 - 17:00. Nieczynne we wszystkie: niedziele, poniedziałki i święta kościelne oraz państwowe. Bilety wstępu można kupić przez internetowy system rezerwacji zwiedzania lub w muzealnej kasie. Zapraszamy!

Zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem i rozpoczyna się od min. 2 osób. Czas trwania: 45 minut. Zwiedzanie w języku polskim: 12:30 i 15:30, w soboty dodatkowo o 13:30 i 16:30, a o 10:00 dla dzieci (konieczna rezerwacja). Zwiedzanie w języku angielskim: 12:00 i 15:00. Zwiedzanie w języku ukraińskim w każdą sobotę o 14:30. Grupy zorganizowane (od 10 osób) mogą rezerwować zwiedzanie również w innych godzinach - zapraszamy do rezerwacji e-mailowej lub telefonicznej.

Kontakt

Pracownia i Muzeum Witrażu, al. Zygmunta Krasińskiego 23, 31-111 Kraków, tel.: +48 512 937 979 (odbieramy od wtorku do soboty 10:00 - 17:00), info@muzeumwitrazu.pl; konto bankowe: 63 1240 4533 1111 0010 2172 0283 (Bank Pekao SA)

FACEBOOK 🡢

TRIPADVISOR 🡢

INSTAGRAM 🡢

© 2004-2024

Regulamin, Polityka prywatności

Made by QinkLab