Nasza propozycja dla młodzieży w wieku 14-19 lat to lekcje muzealne, które obejmują zwiedzanie Pracowni i Muzeum Witrażu z przewodnikiem oraz interaktywny wykład na wybrany temat. Uczestnicy zwiedzają funkcjonującą pracownię, oglądają witrażystów przy pracy poznając cały proces tworzenia, a na koniec wędrują na wystawę stałą Muzeum.

Lekcja odbywa się w zaciemnionych salach muzealnej kawiarni i składa się z filmów, zagadek, faktów znanych i nieznanych. Nasze zajęcia są idealnym uzupełnieniem programu realizowanego w ramach plastyki, historii oraz języka polskiego.
Czas trwania | 1,5 – 2 godz. |
Liczba uczestników | 15-60 |
Cena | 35 zł – od ucznia (opiekunowie bezpłatnie) |
Uwagi | Grupy mogą też zarezerwować samo zwiedzanie z przewodnikiem (bez prezentacji) w cenie 25 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie). Zapraszamy do rezerwacji e-mailowych: info@muzeumwitrazu.pl lub telefonicznych: 512 937979 |
Tematy lekcji do wyboru:
Historia Witrażu
Kiedy i jak wynaleziono szkło? Do czego używano go w starożytności? Gdzie znajdują się najstarsze znane witraże? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w ramach naszej lekcji. To wspaniałe rzemiosło bywa dzisiaj nieco zapomniane, dlatego warto zapoznać się z jego bogatą historią, szczególnie, że potrafi zaskakująco dobrze współgrać ze współczesnym dizajnem.
Sztuka Młodej Polski
Ta niezwykła epoka odcisnęła niezaprzeczalne piętno na polskiej kulturze. To wtedy działali tak słynni twórcy jak Wyspiański, Mehoffer, Chełmoński czy Malczewski. Powstały jedne z najistotniejszych tekstów kultury. Ten okres pozostawił również materialne ślady w tkance miejskiej Krakowa- podpowiemy, gdzie można wybrać się na poszukiwanie młodopolskich artefaktów.
Młodopolscy mistrzowie: Wyspiański i Mehoffer
Dwaj twórcy, których różniło równie wiele, co łączyło. Przyjaciele, rówieśnicy, sztandarowe postaci Młodej Polski i krakowskiego środowiska artystycznego. Ich fascynujące życiorysy wiele mówią o świecie z tamtych lat, a dzieła do dziś pozostają powszechnie znane, współtworząc kanon polskiej kultury i inspirując kolejne pokolenia artystów.